Zaburzenia lękowe u dzieci

Lęk jest uczuciem powszechnym zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Jest naturalną reakcją organizmu, na coś co zagraża poczuciu bezpieczeństwa. Wszystkie dzieci doświadczają strachów i niepokoju na poszczególnych etapach życia.  Młodsze boją się rozłąki z matką , nieco starsze dzieci boją się ciemności, hałasów, potworów wypełzających spod łóżka.

W okresie szkolnym są to często lęki związane z różnorodnymi sytuacjami społecznymi, dzieci odczuwają nieśmiałość, wstydliwość. Większość tych lęków zanika, w miarę jak dzieci uczą się tego, czego mogą się spodziewać.  Obserwują bliskie dla siebie osoby i naśladują ich zachowanie. Jeżeli rodzic cierpi z powodu lęków i radzi sobie z sytuacją unikających ich, to wówczas dziecko może się nauczyć, że to właśnie jest sposób na strach i obawy. Oczywiście wpływ na to będą miały również czynniki biologiczne.

Historia Ani – 7 lat

Jej rodzice się rozwiedli. Od tego czasu Ania bardzo martwi się o matkę. Boi się, że będzie miała wypadek samochodowy, że umrze. Płacze, kiedy mama chce wyjść z domu, nie chce zostawać pod opieką kogoś innego. Kiedy spotyka się z tatą, chce często dzwonić do mamy i wpada w panikę, kiedy mama nie odbiera telefonu. Co rano odbywa się „walka” by dziewczynka poszła do szkoły.

Historia Grzesia – 11 lat

Grzesiu w domu rozmawia swobodnie. W szkole i przy obcych osobach jest przerażony. Boi się , że coś zrobi nie tak, koledzy będą się z niego śmiali. Nie znosi wypowiadać się na lekcjach, na przerwach stoi z boku. Nie nawiązuje przyjaźni. Boi się pójść sam do sklepu czy biblioteki.

Jeżeli lęk jest intensywny, nie ustępuje po stresującej, trudnej sytuacji, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, wówczas mówimy o zaburzeniach lękowych. Sposobem radzenia wówczas z lękiem jest ucieczka lub unikanie. Dziecko nie doświadcza tego, że potrafi sobie poradzić z tą sytuacji.

Jeżeli chcesz:

 • Pomóc dziecku rozpoznać nieuzasadnione obawy
 • Nauczyć się reagować, gdy dziecko wpada w przerażenie
 • Szukać sposobów oswajanie dziecka z trudną sytuacją

Zapraszamy na szkolenie online.

PROGRAM SZKOLENIA

Podczas szkolenia dowiesz się:

 1. Jakie są:
 • Kryteria lęków
 • Rodzaje leków
 • Przyczyny lęków
 1. Jak rozróżnić lęk rozwojowy od zaburzenia lękowego
 2. O nieskutecznych i pomocnych sposobach radzenia sobie z lękiem u dziecka.
 3. Jakie stosować zasady w kontaktach z dzieckiem.
 4. Jak radzić sobie z lękiem dziecka i oswajać z trudnymi sytuacjami.

Jesteś zainteresowany? Zgłoś chęć udziału, a otrzymasz szczegółowe terminy i koszt. Przejdź do:

Zapisz się

Jesteś zainteresowany? Zgłoś chęć udziału, a otrzymasz szczegółowe terminy i koszt. Przejdź do:

Prowadząca:

mgr Małgorzata Węgrzynowicz–Gruszka

psycholog, nauczyciel dyplomowany. Absolwentka psychologii kliniczno-sądowej na Uniwersytecie Śląskim, ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu mediacji rodzinnych w sprawach rozwodowych oraz studia podyplomowe Doradca Zawodowy. Pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej od 30 lat jako psycholog, zajmuje się diagnozą trudności szkolnych i wychowawczych dzieci i młodzieży oraz pomocą postdiagnostyczną: terapią, poradnictwem i psychoedukacją dzieci, młodzieży i rodzin.

Szkolenia i warsztaty

Kompetencje rodzicielskie - szkolenie certyfikowane

Mutyzm wybiórczy - lęk, który odbiera głos

Dziecko w rozwodzie - trudności i formy wsparcia

Elementarz logopedy dla praktyka jak i początkującego

Przemoc w rodzinie - praw osób dotykniętych przemocą w sądach

Rozwód i separacja (podstawowa wiedza prawna)

Zaburzenia lękowe u dzieci