Depresja u dzieci – co rodzice mogą zrobić?

Czy depresja u dzieci ma taki sam przebieg jak u dorosłych? Kiedy problem jest już na tyle duży, że należy szukać wsparcia u specjalisty? Jakie sygnały powinny budzić rodziców czujność?

Smutek (obok złości, strachu, radości i odrazy) należy do tak zwanych emocji podstawowych. Zupełnie naturalne jest, że każdy z nas nieraz się nim mierzy. Jest to emocja pojawiająca się najczęściej w sytuacji szeroko rozumianej utraty. Większość ludzi w ciągu życia miała okazję wielokrotnie doświadczać smutku w różnych trudnych sytuacjach i na tej podstawie zbudować własne – mniej lub bardziej przystosowawcze – strategie radzenia sobie. Od dłuższego czasu można jednak obserwować niepokojącą tendencję, wskazującą, że coraz większa ilość osób doświadcza smutku i przygnębienia w tak dużym i długotrwałym nasileniu, że przyjmuje on postać kliniczną. Obecnie coraz częściej spotykamy się z diagnozą depresji u ludzi w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Od dłuższego czasu naukowcy mówią o depresji jako o jednej z chorób cywilizacyjnych, a z roku na rok rośnie też ilość chorych decydujących się odebrać sobie życie. Depresja często ujawnia się również w postaci choroby współwystępującej z innymi, zmniejszając tym samym szanse na wyleczenie.

Depresja u dzieci i młodzieży – problem coraz częstszy

Niestety obserwuje się także coraz większą grupę dzieci narażonych na występowanie objawów depresyjnych. Coraz młodsze dzieci decydują się na samookaleczenia czy podejmują próby samobójcze. Jest to szczególnie narażona grupa ludzi. Dzieci nie mają szansy, żeby samemu poradzić sobie z tak trudnym problemem, potrzebują do tego wsparcia bliskich im osób dorosłych. Opiekunom jednak często może brakować wiedzy, nie zawsze potrafią wychwycić problem odpowiednio wcześnie. Tym bardziej, że u dzieci i młodzieży w depresji często nie widać smutku i dużo bardziej rzucają się w oczy np. złość, czy drażliwość standardowo nie kojarzone z depresją. Czy depresja u dzieci ma taki sam przebieg jak u dorosłych? Kiedy problem jest już na tyle duży, że należy szukać wsparcia u specjalisty? Jakie sygnały powinny budzić czujność rodziców? Między innymi na te pytania będziemy szukać odpowiedzi na szkoleniu. postaramy się wesprzeć w udzieleniu uczestnikom adekwatnej pomocy i porad.

Szkolenie obejmuje poniższe zagadnienia:

  1. Diagnostyka depresji z uwzględnieniem specyfiki jej przebiegu u dzieci i młodzieży.
  2. Sygnały budzące niepokój, których nie należy ignorować.
  3. Sposoby wsparcia, jakiego mogą udzielać opiekunowie w trudnych sytuacjach.
  4. Sposoby zapobiegania rozwojowi zaburzeń depresyjnych.
  5. Wskazówki, kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistów.

Jesteś zainteresowany? Zgłoś chęć udziału, a otrzymasz szczegółowe terminy i koszt. Przejdź do:

Zapisz się

Jesteś zainteresowany? Zgłoś chęć udziału, a otrzymasz szczegółowe terminy i koszt. Przejdź do:

Prowadząca:

Magda Jankowska-Migdał

Psycholog, pedagog, ukończyła kurs psychoterapii poznawczo-behawioralnej w SWPS w Katowicach, od kilkunastu lat jako psycholog prowadzi grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne

Szkolenia i warsztaty

Kompetencje rodzicielskie - szkolenie certyfikowane

Mutyzm wybiórczy - lęk, który odbiera głos

Dziecko w rozwodzie - trudności i formy wsparcia

Elementarz logopedy dla praktyka jak i początkującego

Przemoc w rodzinie - praw osób dotykniętych przemocą w sądach

Rozwód i separacja (podstawowa wiedza prawna)

Zaburzenia lękowe u dzieci