Depresja u dorosłych – jak zapobiegać?

W ciągłym biegu czasem trudno nam zauważać i odpowiadać na własne potrzeby. Niejednokrotnie dostrzegamy ich zaniedbanie dopiero w skrajnych momentach. Niektórzy mówią o towarzyszącym im chronicznym stresie. Obserwować można częste narzekanie na zmęczenie, brak motywacji do działania, czy problemy ze snem. Niewielu zdaje sobie sprawę, że (przy pewnym stopniu nasilenia i współwystępowania ze sobą) objawy te mogą świadczyć o zaburzeniach nastroju pod postacią depresji.

Smutek (obok złości, strachu, radości i odrazy) należy do tak zwanych emocji podstawowych. Zupełnie naturalne jest, że każdy z nas nieraz się nim mierzy. Jest to emocja pojawiająca się najczęściej w sytuacji szeroko rozumianej utraty. Większość ludzi w ciągu życia miała okazję wielokrotnie doświadczać smutku w różnych trudnych sytuacjach i na tej podstawie zbudować własne – mniej lub bardziej przystosowawcze – strategie radzenia sobie. Od dłuższego czasu można jednak obserwować niepokojącą tendencję, wskazującą, że coraz większa ilość osób doświadcza smutku i przygnębienia w tak dużym i długotrwałym nasileniu, że przyjmuje on postać kliniczną. Obecnie coraz częściej spotykamy się z diagnozą depresji u ludzi w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Od dłuższego czasu naukowcy mówią o depresji jako o jednej z chorób cywilizacyjnych, a z roku na rok rośnie też ilość chorych decydujących się odebrać sobie życie. Depresja często ujawnia się również w postaci choroby współwystępującej z innymi, zmniejszając tym samym szanse na wyleczenie.

Depresja u dorosłych

Zjawisko wydaje się na tyle powszechne, że zaczyna podlegać pewnej normalizacji. Myśl, że wszyscy czują się podobnie, nieraz odwleka w czasie zgłoszenie się po wsparcie otoczenia, czy udanie się po profesjonalną pomoc. Jednocześnie wciąż mamy do czynienia z rosnącą falą prób samobójczych. Tymczasem zaburzenia z kręgu depresji i innych zaburzeń nastroju można skutecznie leczyć za pomocą odpowiednio dobranych leków i/lub oddziaływań terapeutycznych.

Kiedy jest czas sięgnąć po tę pomoc? Czy jest możliwe wychwycenie wcześniej zbliżającego się zaburzenia i zapobieganie mu? Co mogę zrobić, żeby lepiej zadbać o siebie i polepszyć swoje samopoczucie? Między innymi te pytania będą nam towarzyszyć podczas spotkania.

Szkolenie obejmuje poniższe zagadnienia:

  1. Diagnostyka depresji.
  2. Sygnały budzące niepokój, których nie należy ignorować.
  3. Sposoby zapobiegania rozwojowi zaburzeń depresyjnych.
  4. Wskazówki, kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistów.

Jesteś zainteresowany? Zgłoś chęć udziału, a otrzymasz szczegółowe terminy i koszt. Przejdź do:

Zapisz się

Jesteś zainteresowany? Zgłoś chęć udziału, a otrzymasz szczegółowe terminy i koszt. Przejdź do:

Prowadząca:

Magda Jankowska-Migdał

Psycholog, pedagog, ukończyła kurs psychoterapii poznawczo-behawioralnej w SWPS w Katowicach, od kilkunastu lat jako psycholog prowadzi grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne

Szkolenia i warsztaty

Kompetencje rodzicielskie - szkolenie certyfikowane

Mutyzm wybiórczy - lęk, który odbiera głos

Dziecko w rozwodzie - trudności i formy wsparcia

Elementarz logopedy dla praktyka jak i początkującego

Przemoc w rodzinie - praw osób dotykniętych przemocą w sądach

Rozwód i separacja (podstawowa wiedza prawna)

Zaburzenia lękowe u dzieci