Błędne koło zaburzeń lękowych u dzieci

Myśli – Emocje – Ciało – Zachowanie to nierozłączne elementy. Lęk potrafi uruchomić w naszym ciele szereg różnych objawów somatycznych, takich jak szybkie bicie serca, ból brzucha, biegunki, duszności, gula w gardle oraz tysiące innych potocznie zwanych „somatów”. Warto znać tzw. mechanizm błędnego koła, aby umieć go przerwać. Lęk potrafi być tak silny, że ma wpływ na pojawienie się objawów w różnych częściach ciała.

PRZYKŁAD

Dziecko ma zaburzenia lękowe i nie chce chodzić do szkoły. W drodze do szkoły zaczyna boleć go brzuch albo głowa, jest mu słabo, pocą mu się dłonie. Na pierwszej lekcji zgłasza nauczycielowi, że ma bardzo silne bóle brzucha i rodzic musi go odebrać ze szkoły.

Co powinien zrobić rodzic?

Nerwica ma bardzo szczególną cechę – ma skłonność do pogłębiania się. Unikanie trudnej, niekomfortowej sytuacji wzmacnia lęk przed stawieniem im czoła. To błędne koło i nie pomoże rozwiązać problemu, wręcz go zaogni. W takiej sytuacji rodzice zabierający dziecko ze szkoły pielęgnują w nim jego lęki i potęgują jego hamulce. Unikniecie trudnej sytuacji spowoduje u dziecka chwilową ulgę, ale w konsekwencji następnym razem lęk będzie jeszcze silniejszy.

Wpadając w pułapkę unikania objawów nerwicy pielęgnujemy tylko swoje lęki i obawy. Jeżeli jesteś rodzicem i Twoje dziecko ma zaburzenia lękowe, nie możesz czekać i myśleć, że one same przeminą, wręcz przeciwnie musisz działać w odpowiedni sposób, aby nie pogłębić lęków. Do tego potrzebna jest wiedza, jak właściwie postępować. Zapraszamy na szkolenie przygotowane przez naszą fundację:
19.11.2021 – SZKOLENIE: Zaburzenia lękowe u dzieci